Montáž konektorů PL-259
Špatně namontované konektory mohou způsobovat spoustu problémů. Na trhu je několik typů konektorů lišící se způsobem montáže.
U nás nejvíce rozšířený typ vypadá asi takto:
Častou chybou je převlečení stínění přes vnější izolaci koaxu a našroubování konektoru na kabel. Svádí k tomu přítomnost vnitřního závitu v těle konektoru. Měděné stínění bude oxidovat a kontakt se bude zhoršovat. Může to způsobit skokové změny PSV, TVI apod. Závit v konektoru je určen pro speciální kleštinu, ke které se připájí stínění koaxiálního kabelu. Kleštiny se bohužel velmi špatně shánějí a jsou velmi drahé. Martin na stránkách ČAV http://www.c-a-v.com/content.php?article.91 popisuje velmi zajímavý způsob montáže tzv. trubičkováním. Tuto metodu jsem vyzkoušel a udělal několik fotografií.
Postup:
- Připravíme si pásek měděného plechu o šířce asi 17 mm. Pokud nemáte měděný plech, lze s úspěchem použít plech z konzervy (nejprve je nutné jej očistit od laku). Pásek plechu stočte do trubičky o průměru asi 8 mm (lze použít vrták o průměru 8mm). Trubičku upravte tak aby šla velmi těsně nasunou do konektoru.
- Stočenou trubičku zasuneme do konektoru (úplně na doraz až po izolaci) a případně upravíme. Venkovní konec můžeme zapájet aby se nám trubička nerozvinovala. Vytáhneme trubičku z konektoru a zapájíme zbytek tak, aby držela pohromadě. Z konektoru odšroubujeme převlečnou matici a dáme ji na kabel. V místě, kde jsou otvory pro pájení, pilníkem odstraníme lak a pocínujeme. Do konektoru zasuneme trubičku a připájíme.
- Koax zasuneme do konektoru, stínění převlečeme přes vyčnívající trubičku a připájíme. Nakonec připájíme živý vodič.
- Po vychladnutí konektoru ovineme místo, kde je stínění připájeno k trubičce, samovulkanizační gumovou páskou (v nouzi a pro použití ve vnitřních prostorách, vyhoví i elektrikářská samolepicí páska).
Takto namontovaný konektor bude fungovat bez problémů velmi dlouho. Pro zajímavost se můžete podívat jak montuje konektory Tim, K3LR viz. http://www.k3lr.com/engineering/pl259/