Winkeyer USB

obsah baleni

V Linuxu používám na klíčování cwdaemon přes paralelní port, pastičku mám připojenou k elektronickému klíči podle OK2TEJ. Bohužel při vyšších rychlostech (nad 30WPM) a při použití běžného linuxového jádra, se u cwdaemonuprojevuje “koktání” (čárky a mezery různé délky v závislosti na zatížení systému).

Tento problém se dá odstranit kompilací vlastního jádra nebo použitím tzv. realtime jádra, které má nastaven vyšší vzorkovací kmitočet. Další nevýhodou je nutnost mít v počítači alespoň jeden paralelní nebo sériový port, což u dnešních počítačů je docela problém.

Toto všechno řeší Winkeyer USB od K1EL. V jedné krabičce máte elektronický klíč, který lze ovládat z počítače nebo pomocí příkazů vysílaných pastičkou. Nepotřebujete žádný další interface pro klíčování, máte k dipozici dva přepínatelné opticky oddělené výstupy CW a PTT. Normální verze umožňuje spínat napětí až 300V a proud až 150mA, ale jen jednu polaritu. Verze HV snese napětí až 350V a proud 120mA, obě polarity.

Krabička s klíčem je velice malá, uvnitř jsou v držáku tři AAA baterie, takže je možné si jej vzít sebou prakticky kamkoliv a mít své oblíbené nastavení klíče vždy u sebe. Už nemusíte řešit latence jádra, klíčování bude vždy přesné bez závislosti na zatížení procesoru v PC.

Nevýhodou je nezbytná podpora v programu, ze kterého chcete telegrafii vysílat. Ve Windows má podporu Winkey prakticky každý závodní program, v Linuxu USB Winkey zatím podporuje pouze závodní deník Tučňák od OK1ZIA.

Objednal jsem si verzi WKUSB-HV za $74, zaplatil paypalem a za necelé tři týdny byl balíček doma.

Obsah balení:

obsah baleni   obsah baleni

Zde je několik obrázků ze stavby.

ze stavby ze stavby ze stavby

Stavba probíhala bez problémů, klíč fungoval na první zapojení. Na přiloženém CD je velmi podrobný návod krok za krokem jak osazovat desku plošných spojů. Vše krásně sedí včetně pěkně udělané krabičky.

hotovo   hotovo

Pomocí přiložených programů lze u klíče nastavit spoustu parametrů. Programy jsou sice jen pro Windows ale fungují i pod Wine.

editor   Winkey test

Podporu USB Winkeyeru plánujme do některé z dalších verzí CQRLOGu pro Linux. Plánuji také napsat daemon, který bude kompatibilní s cwdaemonem, ale místo klíčování na LPT bude posílat vše do WinKeyeru. Snad se to povede.