Bydlení

Velmi pomalu se dopracováváme k vlastnímu bydlení. Velmi pomalu. Banky ve svých reklamách slibují rychlé vyřízení hypotéky. Ve skutečnosti je to všechno úplně jinak. My zařizujeme hypotéku už od půlky července. Ze začátku šlo všechno velmi rychle. Dostali jsme, návrh na hypotéku, věděli jsme kolik a kdy budeme splácet a tak. Hned na úvod nám dali papír se seznamem náležitostí, které potřebujeme k vyřízené žádosti. Pravdou je, že u nás se jednalo o družstevní byt, takže seznam byl trochu delší.

Začali jsme výpisem z katastru nemovitostí, listem vlastnictví zastavované nemovitosti, potvrzením o výši příjmů, vinkulací pojistky ve prospěch banky. První komplikace nastaly, když si na 14 dnů vzal dovolenou člověk, který měl v bance naši hypotéku na starost. Sice ještě před dovolenou bylo vyřizování hypotéku skoro u konce ale i tak. Zadal odhadci udělat odhad nemovitosti a šel na dovolenou. Pan odhadce přišel udělat odhad. Chtěl mít výpis z katastru nemovitosti. Hmm ten samozřejmě nemáme, má ho banka. Musel čekat až mu ho banka pošle. Když se pán z banky vrátil z dovolené a já mu volal jak to vypadá, řekl mi že ještě nemá odhad!!! Ten odhadce udělal odhad a poslal ho na posouzení správnosti. Vrátili mu ho s tím, že chybí fotografie interiéru a nějaké další náležitosti. Ten člověk dělal odhad poprvé v životě, když neví co je na správný odhad potřeba? Asi jo. A vůbec se neozval že je to špatně. Musel jsem mu zavolat a zeptat se ho na to! Vzal si kontakt na rodiče s tím, že se jim ozve. Nám už mezitím hořel termín v realitce. Nervy jsme měli napnuté jak špagáty. Pan odhadce přišel podruhé aby udělal fotky. Vytáhl fotoaparát, a chtěl začít fotit. Ale bohužel zjistil, že v něm nemá baterie!!! Na hodinu zmizel shánět baterie. Po návratu vše nafotil a odjel. Pánovi do banky to poslal emailem. Poslední týden v srpnu jsme byli podepsat hypotéku. Tam jsme se ale dozvěděli, že musíme mít OBA rizikové životní pojištění zavinkulované ve prospěch banky. O tom, že tu pojistku musím mít já, jsem věděl. Ale o manželce nepadlo ani slovo. Mě pojistili na místě ale manželku ne. Prý dokud ji pojišťovna nepojistí, nedostaneme peníze vyplacené. A pojišťovna na to má, podle zákona, 2 měsíce. No bezva. To nám nemohli říct, že pojištění potřebujeme mít oba? Dále z nich vylezlo, že musíme mít pojištění domácnosti. Do háje, jaké pojištění domácnosti, když žádnou nemáme???? Ostatní náležitosti jsme už splnili. A většinou jen díky tomu, že jsem byl v bance zaptat, jestli to také není potřeba.

Zatím se zdá, že Míšu už pojistili. Jen čekáme na dopis, který nám to potvrdí. Prý jej vytiskli a poslali už v pondělí, ale zatím nic nepřišlo. Ještě že byla realitní kancelář a původní majitel bytu tak hodní, a posunuli nám termíny.Uf.

A jak to vypadá s CQRLOGem? Zatím velmi dobře. Už dodělávám posledních pár detailů. Co nevidět by se měl na mám webu objevit článek o novinkách v CQRLOGu.