Kam směřuje hamradio?

Chtělo by se mi odpovědět dvěma slovy – do pr*ele. Proč si to myslím? Pokud nechcete aby se vám udělalo špatně, raději nečtete dále.

Minulý týden jsem na webu hledal nějaké informace o zdroji od OK2EZ. Narazil jsem na fórum http://www.cbradio.cz/forum/list.php?28 a nestačil se divit. Přečetl jsem pár příspěvků a nechápal jestli je to blbý vtip nebo hrůzná realita. Třeba na http://www.cbradio.cz/forum/read.php?28,52161 se píše:

  QSL???? mě to je jedno, ať si s nima dědci třeba topí v kamnech. / do budoucna to bude vděčné palivo, neb uhlí nebude :-))) / je potřeba dosáhnout aby ARRL uznávala elektronické QSL. Třeba systém eQSL.cc a to tak nejlépe ignorováním klasické “papírové” formy a posílání elektonické varianty. Stejně to bude jako to funguje teď s diplomy clubu EPSK. Tam je to dobře zmáklý……………. žádný papír, elektonický diplom a pěkně si ho doma vytisknout.

 

Asi budu opravdu starý dědek. Mám rád papírové QSL lístky. Rád se nimi probírám a vzpomínám na uskutečněná spojení. Možná namítnete, že si nepamatujete všechna QSO a při prohlížení QSL si na žádná nevzpomenete. Tomu moc nevěřím. Snažím se QSL vypsat hned po QSO. Teda když to jde. Napíši přitom protistanici na QSL pozdrav, přání a pod. Nebo dopíšu ještě nějaké info, na které jsem při spojení zapomněl. Nemyslím tím QSO, kdy se předává jen report. Měl jsem 45. minutové QSO s nějakým ZL4 na 20m CW. Povídali jsme si o anténách, říkal mi, že nemůže otočit anténu přímo na můj směr. Prý mu nějak moc povyrostl strom a překáží. Taky jsme si povídali o FT-817, jaké jsme s ní dělali spojení. Loučil se s tím, že má na stole večeři (chleba s máslem) a že jej manželka už půl hodiny volá ke stolu. To jsou spojení o kterých se těm kecalům na fóru ani nesní. Když pak přijde QSL, protistanice na něj určitě napíše nějaký pozdrav, který spojení připomene.

Diplomy, které budou chodit emailem? Nevím, raději něco připlatím a dostanu diplom kvalitně vytištěný na kvalitním papíře. Pokud mi dá diplom dost práce vůbec by mě netěšilo, kdyby mi emailem přišel jen obrázek k vytisknutí. Ale s tím pisatelé fóra nebudou mít zřejmě zkušenosti. Všechno by chtěli hned a jednoduché. Obrázek emailem stačí. Tak co. A taky na konci této http://www.cbradio.cz/forum/read.php?28,52559 diskuze je vskutku perla.

Jo podmínky jsou teď stabilní a pěkné, taky jsem celý weekend lovil co se dalo. Akorát bych navrhoval, aby se contesty dělaly jen CW, to by pak bylo místa na normální provoz!

Docela slušně jsem se nasmál. Místo na “normální provoz”. O WARC pásmech asi neslyšel. A taky asi netuší, že hromadu nových zemí nebo stanic pro různé diplomy najde v závodě. Je možné, že také nevím co znamená “normální spojení”. Nějak tento stav nechápu. Přijdou mezi radioamatéry a ani pořádně netuší jak takový provoz vypadá. Ale hned dělají ramena o QSL a pod. Když někde přijdu jako nováček, budu mlčet a učit se, ne? Asi jsem staromilec, kterého přitahuje romantika spojení, QSL lístky a přátelství mezi amatéry. Mám rád CW i když telefgrafii pořádně neumím. Mám rád papírové QSL lístky, rád se nimi kochám. Asi jsem ve svých skoro 26 letech dědek, hi hi. Jestli mám být nazývám radioamatérem a být si roven s některými účastníky toho fóra, raději být radioamatérem nechci. Vůbec nejde o povyšování. Jde o přístup k věci. Jsou nějaká pravidla, kterým je dobré se přizpůsobit, případně po získání zkušeností se snažit o nápravu případných chyb. Ne jako nováček se snažit něco změnit aby to přece nebylo tak složité. Nic nejde hned. Všichni to děláme pro zábavu a potěšení, ale někteří to nechtějí dělat blbě.

Toto je nejkomentovanější článek u mne na webu. Komentáře v PDFAktualizováno 26. dubna 2012.