Chování v pileupu

9. dubna 2007 kolem 18:00 UTC, kmitočet 7 005.0 kHz. Z rušení se snažím všemožně vytáhnout N8S. Moc se to nedaří. Je dost slabý. Rádio mám hodně zesílené, uši loví slabý signál z rachotu. Na kmitočtu se začne někdo ladit. Mám ho tu 599 + 20dB. Myslel jsem, že mi to utrhne uši. Sluchátka jsem strhl z hlavy a padlo sprosté slovo. Je 18:02. Síla signálu se nezměnila. Na kmitočtu se začínají ozývat sprostá slova. Mnohem horší než bylo to moje. Toto všechno bylo zřejmě schválně. Takové ladění je velmi častý jev. Bohužel.

Takže jak se naladit aniž by někoho odvezli do blázince?

Ladíte po pásmu a naráz uslyšíte rajskou hudbu v podobě nějaké vzácné expedice. Uslyšíte například toto: OK2CQR 599 TU N8S (kéž by, hi hi) Chvilku počkejte, nevolejte hned. Sice chybí ono obvyklé UP, ale na kmitočtu expedice raději nevolejte. Hned by se ozvali “policajti” a operátorům poslouchajícím na kmitočtu by přibyl minimálně jeden šedivý vlas. Na vašem TRXu stiskněte A=B a přepněte se na VFO B. Zkuste se podívat okolo, jestli někde neuslyšíte volající chumel stanic. Většinou expedice poslouchají UP. Takže nahoru. Nemusí to být jen 1kHz. Klidně to může být 10 a více kHz. Třeba N8S poslouchala klidně 30kHz up. Také se dost často stává, že expedice poslouchá třeba 5-30kHz UP (třeba N8S, hi). Pomocí přepínání VFO A a B se mrkněte kdy expedice někoho zavolá a čeká až bude odpovídat. V tu dobu můžete přepnout na VFO B a najít toho kdo jí odpovídá. Pokud se vám to povede, můžete po ukončení probíhajícího QSO hned volat. Šance, že se dovoláte bude tak podstatně vyšší než když se jen posadíte na nějaký kmitočet a budete volat.

Důležitá poznámka: Pokud potřebujete doladit anténu, koncový stupeň atd. NIKDY NELAĎTE NA KMITOČTU EXPEDICE.

Vaše rádio má určitě nějaké paměti. Uložte si kmitočet do paměti, přelaďte se o kousek vedle, nalaďte anténu resp. koncový stupeň a pak se vraťte na kmitočet expedice nastavením kmitočtu z paměti rádia. Je to rychlé a mnoha lidem to ušetří šedivé vlasy na hlavě, infarkt a podobně.

Pokud má vaše rádio QSK, využijte ho. Můžete volat expedici a mezi značkami slyšíte jestli vás nezačala volat. Vysílejte svou značku vyšší rychlostí. Klidně 35 nebo 40WPM. Operátor sedící na druhém konci určitě nebude mít problém vaši značku pobrat. Spíše ho upoutá vysílání vyšší rychlostí a také vysílání značky trvá podstatně kratší dobu. A je tu ještě další výhoda. Zatímco stanice volající pomalu vyšle svoji značku jednou, vy to zvládnete dvakrát nebo i třikrát.

Tento mini článeček je spíše malé uklidnění nad vztekem z ladění N8S, 5Z4/9A3A, J28A, 6V7F atd. Nejsem žádný super operátor. Na psaní rozborů práce v pileupu nemám znalosti a ani zkušenosti. Pokud si to přečte alespoň jeden operátor a pomůže to ke klidu na kmitočtu expedic a spol., budu jen rád.